تاریخ انتشاردوشنبه ۳ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۴۱
کد مطلب : ۹۵۱

بساط‌گستران مترو به‌زودی ساماندهی می‌شوند

مدیرعامل شرکت بهره برداری مترو تهران با اشاره به وجود بساط گستران در ایستگاه‌های پرتردد مترو یادآور شد: تا پایان بهمن ماه طرح ساماندهی بساط گستران را در ابتدا به صورت پایلوت در ایستگاه محمدیه اجرا می‌کنیم تا بعد از ارزیابی در ۱۲ ایستگاه شلوغ مترو اجرایی شود.
بساط‌گستران مترو به‌زودی ساماندهی می‌شوند
به گزارش خبرنگار شهر؛ مسعود درستی در نشست خبری با اهالی رسانه ها گفت: فعالیت مترو در شهر تهران به گونه ای است که طبق آمار موجود روزانه ۲۱۶۰ حرکت و ۵۴ هزار کیلومتر پیمایش دارد. در حالی که میزان مرزهای آبی و خاکی کشور از این میزان پیمایش کمتر است.
وی افزود: در این میزان پیمایش حتما نواقصی وجود دارد، منکر آن نیستیم و در تلاشیم تا کارها را به درستی انجام داده و این نواقص را برطرف کنیم.
مدیرعامل شرکت بهره برداری مترو تهران با بیان اینکه نواقص در این حوزه در دو بعد سخت افزاری و نرم افزاری است، به مشکل دستفروشان و بساط گستران اشاره و بیان کرد: طبق بررسی های انجام شده ۱۲ ایستگاه مترو به دلیل ترددهای زیادی که دارد، نیاز به نظم دهی بیشتر دارد.
وی با اشاره به وجود بساط گستران در ایستگاه های پرتردد مترو یادآور شد: تا پایان بهمن ماه طرح ساماندهی بساط گستران را در ابتدا به صورت پایلوت در ایستگاه محمدیه اجرا می کنیم تا بعد از ارزیابی در ۱۲ ایستگاه شلوغ مترو اجرایی شود.
درستی تاکید کرد: اعتقاد داریم بساط گستری روی سکو باید جمع و در ایستگاه هایی که شلوغ است این مشکل حل شود.
مدیرعامل شرکت بهره برداری مترو تهران در ادامه گفت: روی سکوها نباید بساط گستری داشته باشیم.
وی درباره دستفروشی در مترو افزود: دستفروشی جرم نیست که بخواهیم برخورد قهری داشته باشیم اما دستفروشان نباید برای تردد مسافران مشکلی ایجاد کنند. ساماندهی دستفروشان نیز در دستور کار شرکت بهره برداری مترو تهران قرار دارد.
درستی با بیان اینکه تئاتر شهر، امام خمینیT دروازه دولت و ... ایستگاه های شلوغ مترو است، ادامه داد: قرار نیست دستفروش ها را بیرون کنیم، اما ساماندهی این افراد برای اینکه مانعی برای مسافران نباشند حتما انجام می شود.
وی درباره وجود متکدیان در واگن های مترو بیان کرد: درباره تکدی گری باید گفت که تکدی گری نیز از جمله موضوعاتی است که در این طرح به آن رسیدگی می شود. با همکاری کارشناسان حقوقی و سایر ارگان ها در این زمینه کارهایی در دست انجام داریم.
مدیرعامل شرکت بهره برداری مترو تهران در پاسخ به سوال خبرنگار شهر مبنی بر خرابی برخی از پله برقی های ایستگاه های مترو یادآور شد: به طور روزانه پله برقی ها توسط تیم فنی رصد می شود. ادبیات ما برای خرابی پله برقی ها با مسافر تفاوت دارد. از نظر ما پله ای خراب است که از شروع تا پایان روز خاموش باشد.
وی با اشاره به آمار خرابی پله برقی ها در تاریخ ۲ بهمن تاکید کرد: براساس این گزارش ۳ پله برقی خراب در خط یک داشتیم. در تجریش یک پله برقی ۱۱ روز خاموش است که در حال اورهال بوده؛ در ایستگاه شریعتی نیز یک پله برقی ۶ روز و ایستگاه کهریزک نیز یک پله برقی ۳ روز است که خاموش است.
درستی در ادامه با بیان اینکه در خطوط ۲، ۳ و ۴ نیز چند پله برقی در حال تعمیر است، گفت: نمی توان اعلام کرد از فردا هیچ کدام از پله برقی ها خراب نیست. رفع مشکلات پله برقی های ربطی به تحریم ها ندارد، اما برخی از قطعات مورد نیاز برای تعمیر پله های برقی در بازار وجود ندارد. نسل برخی از تجهیزات تغییر کرده و شرکت سازنده نیز در داخل یا خارج از کشور این قطعات را ندارند.
مدیرعامل شرکت بهره برداری مترو تهران با اشاره به مشکل دستگاه های شارژ بلیت در ایستگاه های مترو بیان کرد: حتما همکاران باید حوصله داشته باشند تا در حوزه شارژ بلیت، مشکلات مسافران رفع شود. طبق برنامه ریزی های انجام شده مشکلات شارژ بلیت در اوایل سال آینده مرتفع می شود.
وی با اشاره به مشکل شارژ بلیت مترو در صبح امروز نیز توضیح داد: از ساعت ۹.۳۰ تا ۱۲ مشکل در گیت فروش بلیت داشتیم و همه گیت ها برای عبور مسافران باز بود.
مدیرعامل شرکت بهره برداری مترو تهران درباره وجود زیرساخت های نرم افزاری و سخت افزاری در جهت اجرای مصوبه شورای شهر جهت رایگان شدن مترو در روزهای آلودگی هوا یادآور شد: زیر ساخت های نرم افزاری و سخت افزاری برای رایگان شدن مترو وجود دارد. برخی موضوعات از قبل تمهیدات آن اندیشیده شده و ما تنها با دستور کتبی شهردار این کار را انجام می دهیم. کما اینکه در روزهای جمعه تردد نمازگزاران رایگان است.
وی درباره تعمیرات ایستگاه های مترو تاکید کرد: در زمینه اورهال ایستگاه ها در حوزه ابنیه این مجموعه ها اقداماتی انجام می دهیم اما تجهیزات الکترونیکی، سخت افزاری و نرم افزاری ایستگاه ها به روز اورهال می شود.
درستی در بخش دیگر صحبت های خود درباره افزایش واگن مختص به بانوان گفت: در مجموع ۱.۵ واگن در ابتدا و ۱.۵ واگن نیز در انتها مختص به بانوان است.
وی درباره سوار شدن برخی از آقایان در واگن بانوان افزود: عدم سوار شدن آقایان در واگن های مختص به بانوان یک کار فرهنگی است؛ ما نمی توانیم به طور قطعی مانع از این کار شویم کما اینکه تذکراتی داده می شود.
درستی ادامه داد: شرکت بهره برداری مترو تهران یک شرکت خدماتی است و ارگان های انتظامی می توانند در این زمینه کمک کنند.
وی بیان کرد: از ۷ واگن مترو ۳ واگن به خانم ها اختصاص داده شده است و بانوان از واگن های دیگر نیز می توانند استفاده کنند.
وی درباره وضعیت انبارهای لوازم یدکی مترو تهران تاکید کرد: ما در مترو مشکلاتی داریم که درون خانوادگی است و انبارهای خالی نباید باعث به هم خوردن آرامش مسافران شود.
مدیرعامل شرکت بهره برداری مترو تهران بیان کرد: در حال حاضر ۱۳۸ قطار در حال تردد در خطوط مترو داریم. با تمام مشکلاتی که در این زمینه داریم به گونه ای که از عمر برخی از قطارهای مترو نزدیک به ۳ دهه می گذرد اما دارای استانداردهای ایمنی هستند.
وی گفت: به هر حال تحریم ها ما را در سال های اخیر اذیت کرده است. امروز همچنان از قطارهای دی سی استفاده می کنیم و کار ناایمن انجام نمی دهیم. نواقصی داریم که کیفیت کار را پایین می آورد.
درستی در پایان خاطرنشان کرد: طبق برنامه ۱۶ ماهه ای که در این زمینه داریم، قرار است در دو گام کلان مشکلات ناوگان را به گونه ای حل کنیم که در حوزه ایمنی و خدمات رسانی مساله ای وجود نداشته باشد.
۰
نام شما
آدرس ايميل شما

زندگی این جهان آکنده به درد و رنج است. با این تذکر که برخی از رنج ها کاهنده و عذاب آورند و با تامل و تمرین می توان در کاهش آن ها ...
16- حق حفاظت از پاکی محیط زیست این حق جزو حقوق متقابل است و اگر یک نفر رعایت نکند همه مغبون می شوند. اساس ان بر رعایت قاعده طلایی ...
ادامه مصاحبه با مهندس علی اکبر معین فر